התחלת לימודי המתמטיקה באוניברסיטה הפתוחה

הדבר תלוי במסלול הלימודים המבוקש וברקע התיכוני.

בתכניות במתמטיקה ובמדעי המחשב קורסים ראשונים אפשריים הם אשנב למתמטיקה, מתמטיקה בדידה, אלגברה לינארית 1 וחשבון אינפיניטסימלי 1. בגלל רמת ההפשטה המתמטית בקורסים אלגברה לינארית 1 וחשבון אינפיניטסימלי 1, מומלץ פחות לבחור בהם כקורסים ראשונים. בנוגע לאשנב למתמטיקה ראו הרחבה בשאלה נפרדת.

ניתן גם לבחור בקורס חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי א כקורס ראשון, בתכניות שבהן הוא נלמד.

ההרשמה לקורסים באוניברסיטה הפתוחה אינה דורשת הצגת תעודות על לימודים קודמים. יחד עם זאת, על מנת להתמודד בצורה טובה עם קורסי המתמטיקה נדרש ידע ברמה תיכונית.

לקורסים חשבון אינפיניטסימלי 1, אלגברה לינארית 1 ומתמטיקה בדידה, הנלמדים במסגרת תכניות לימודים במתמטיקה, ובחלק מן התכניות במדעי המחשב, נדרשת יכולת חשיבה מתמטית ברמה גבוהה. הידע התיכוני הנדרש לקורסים חשבון אינפיניטסימלי 1 ואלגברה לינארית 1 הוא של 5 יח״ל לפחות, בעוד שלמתמטיקה בדידה די בידע של 4 יח״ל. לאלה שיש להם רקע תיכוני חלש יותר מומלץ לפנות לאחד מיועצי המתמטיקה.

לקורס חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי א נדרשת יכולת חשיבה מתמטית טובה, וידע תיכוני של 4 יח״ל לפחות.

לקורס אשנב למתמטיקה, המאפשר למי שמעוניינים לבדוק את מידת התאמתם ללימוד קורסי המתמטיקה למתמטיקאים, כמו חשבון אינפיניטסימלי 1, אלגברה לינארית 1 ומתמטיקה בדידה, מומלץ ידע ברמה של 3 יח״ל.

לפני לימוד הקורסים חשבון אינפיניטסימלי 1 וחשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי א, מומלץ לרענן את הידע בנושאים המפורטים בתיאור הקורס מתמטיקה קדם אקדמית.

לפני לימוד הקורס אלגברה לינארית 1 , מומלץ לרענן את הידע בנושאים טריגונומטריה ואלגברה תיכונית.

בחירת קורסים

הקורס אשנב למתמטיקה נותן מבוא כללי למתמטיקה אוניברסיטאית ולחשיבה מתמטית, ומאפשר התמודדות טובה יותר עם הקורסים המתמטיים הבאים כגון חשבון אינפיניטסימלי 1 ואלגברה לינארית 1. הקורס מתאים גם למתעניינים במתמטיקה באופן כללי ולמי ששוקלים ללמוד לתואר במתמטיקה ומעוניינים לקבל התרשמות כללית על אופי הלימודים. במיוחד מומלץ הקורס לתלמידים צעירים ולמורים למתמטיקה.

שימו לב שקורס זה אינו נכלל במסגרת הבחירה בתארים דו-חוגיים שאינם כוללים חוג במתמטיקה. כמו כן, הקורס אינו מקנה פטורים במוסדות אקדמיים אחרים.

הקורסים עוסקים באותם הנושאים, אך ברמות קושי והעמקה שונות.

קורסי האינפי באו"פ הם ברמה מתמטית גבוהה עם דגש על הוכחות מלאות ומפורטות. בקורסי החדו"א הדגש הוא על הפן היישומי ופחות על הוכחות.

בדרך כלל, הבחירה בין הקורסים מוכתבת על ידי תוכנית הלימודים המבוקשת, אך יש מקרים שבהם הבחירה בידיכם.

שימו לב: יש אוניברסיטאות שבהן המינוח הוא הפוך: אצלן הקורסים הנקראים בשם חדו"א הם הקורסים התיאורטיים יותר והקורסים הנקראים בשם אינפי הם הקורסים המעשיים.

סמסטר הקיץ קצר יותר מסמסטר רגיל, ולכן קצב הלימודים בו מואץ. לכן לא מומלץ לקחת קורסים קשים ו/או עמוסים, במיוחד לא אם אתם מתחילים את הלימודים בסמסטר זה.
קורסי מתמטיקה רבים של האוניברסיטה הפתוחה מוכרים על ידי מוסדות אחרים במסגרת "אפיקי מעבר", לצורך לימודי מתמטיקה, מדעי המחשב, הנדסה, מדעי הטבע, ועוד. במסגרת "אפיקי מעבר" מוגדרת חבילת קורסים ודרישות מינימום לגבי הציונים בקורסים אלה. לסטודנטים אשר יעמדו בדרישות אלה מובטחת הקבלה למוסד אליו הם מבקשים לעבור. בחלק מהמוסדות מוגדרת גם רשימת פטורים- הכרה בקורסים של האוניברסיטה הפתוחה, בכפוף לציון סף, עבור סטודנטים אשר עומדים בדרישות הקבלה של המוסד ואינם במסגרת "אפיקי מעבר".

לרשימה המלאה של אפיקי המעבר והפטורים

לימודי הוראה

באוניברסיטה הפתוחה אין מסלול לתעודת הוראה במתמטיקה. ניתן ללמוד מתמטיקה (תואר מלא או דו חוגי) או מדעים בהדגשת מתמטיקה, ולהשלים לימודי תעודת הוראה במוסד אחר. המסלול מתמטיקה וחינוך במגמת תוכניות לימודים ושיטות הוראה יכול להוות נקודת פתיחה טובה לצורך כך.

כן. בעלי תעודת הוראה במתמטיקה לחט״ע שסיימו תואר חד־חוגי במתמטיקה ועומדים בדרישות משרד החינוך לקבלת רשיון הוראה, זכאים לרשיון להוראת מתמטיקה לכיתות ז׳–י״ב.

משרד החינוך מאשר כי גם בעלי תעודת הוראה במתמטיקה לחט״ע אשר סיימו לימודי מתמטיקה באוניברסיטה הפתוחה במסגרת של חוג לאחר תואר, ועומדים  בדרישות משרד החינוך לקבלת רשיון הוראה, זכאים לרשיון הוראה זה. תכנית זו היא בהיקף של חוג במתמטיקה מתוך תואר דו־חוגי, והיא מיועדת רק למי שיש להם תואר אקדמי. הסבר על חוג לאחר תואר תמצאו כאן.

בנוסף, כל אחת מהתכניות הבאות של האוניברסיטה הפתוחה, היא חלופה הולמת לצורך רשיון הוראה כנ״ל, לבעלי תעודת הוראה במתמטיקה לחט״ע, העומדים בדרישות משרד החינוך לקבלת רשיון הוראה:

  • תואר דו־חוגי הכולל חוג במתמטיקה
  • תואר חד־חוגי במתמטיקה עם לימודי חטיבה
  • תואר במדעים בהדגשת מתמטיקה

היקף לימודי המתמטיקה בשתי התכניות האחרונות עולה על ההיקף שלהם בחוג לתואר דו־חוגי.

כללי

למוקד הפניות או למוקד המתעניינים של האו"פ, ראו מצד שמאל בדף זה.
לשאלות רבות יש תשובות כאן באתר.

גורמים נוספים באוניברסיטה

מוקד הפניות והמידע

3500* או 09-7782222, שלוחה 1

ימים א-ה בין השעות 16:00-8:30
למעט בימים שבהם אין קבלת קהל באוניברסיטה כמפורט כאן.

infodesk@openu.ac.il

מוקד מתעניינים

3500* או 09-7782222, שלוחה 2

ימים א-ה בין השעות 20:00-8:30
ימי ו בין השעות 12:30-8:30
למעט בימים שבהם אין קבלת קהל באוניברסיטה כמפורט כאן.

Op-interest@openu.ac.il