כללי

מדעי המחשב הוא תחום צעיר שהתפתח בעיקר בארבעת העשורים האחרונים והפך למרכיב מרכזי בחיינו במגוון תחומים כגון: תעשיה, עסקים, חינוך, ועוד. למחשבים קיימת השפעה עצומה על הדרך בה אנו חיים, חושבים ופועלים.
תכניות הלימודים במדעי המחשב מקנות ידע נרחב במדעי המחשב המאפשר:
· השתלבות בעבודה במגוון תחומים, כגון: פיתוח תוכנה, רשתות תקשורת מחשבים, עיבוד מידע, פיתוח יישומי אינטרנט, הנדסת תוכנה, ביוטכנולוגיה, גרפיקה ממוחשבת, הוראת מדעי המחשב ועוד.
· לימודים אקדמיים לתארים גבוהים ועיסוק במחקר במדעי המחשב.
סטודנטים המסיימים את לימודי מדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה מוערכים במקומות עבודה הן בשל רמת הלימודים הגבוהה של הלימודים במדעי המחשב והן בזכות יכולת הלימוד העצמי הנרכשת במהלך לימודיהם באוניברסיטה הפתוחה.
התחום של מדעי המחשב משתנה ומתפתח בקצב מהיר. לכן מטרתו של התואר במדעי המחשב היא לתת בסיס תיאורטי ויישומי, להקנות כלים שיאפשרו להסתגל בקלות לכל טכנולוגיה חדשה שתופיע וללמד את העקרונות שעומדים בבסיסו של התחום, כגון: מבנה המחשב, מבני נתונים ואלגוריתמים, מערכות הפעלה, שפות תכנות, חישוביות, סיבוכיות ועוד.
מדעי המחשב אינם עוסקים רק בטכנולוגיית מחשבים, שימושי מחשב, או תכנות במובן הצר של המילה, אלא הם מדע שיש לו מרכיב של חשיבה מתמטית מופשטת ומרכיב הנדסי. המרכיב המתמטי עוסק בין השאר בשאלות כגון "מהן מגבלות החישוב?", וכולל מציאת פתרון יעיל לבעיות, או הוכחת אי קיומם של פתרונות כאלה. המרכיב ההנדסי דורש מיומנות של תכנון ופיתוח של מערכות תוכנה מורכבות. שני המרכיבים האלה משולבים זה בזה בתחום הידע, ולכן גם בתוכנית הלימודים.