תכנית הלימודים היוקרתית פכ"מ, המשלבת שלושה תחומי ידע משמעותיים – פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה (PPE), נוסדה עוד בשנת 1920 באוניברסיטת אוקספורד (שם היא ידועה בראשי התיבות PPE). בין בוגרי התכנית נמנים ראש ממשלת בריטניה לשעבר דייוויד קמרון, בנזיר בהוטו, ראש ממשלת פקיסטן לשעבר, הפילוסוף ישעיה ברלין ועוד רבים וטובים. כיום קיימות תכניות דומות באוניברסיטאות רבות אחרות, ביניהן אוניברסיטאות ה-IVY league בארה"ב ייל והאוניברסיטה של פנסילבניה.

פכ"מ - תואר ראשון רב-תחומי

הלימודים בתכנית לתואר ראשון בפכ"מ באוניברסיטה הפתוחה מספקים מענה הן לצורך האינטלקטואלי להעמקת הידע בנושאים מרכזיים בחיים הציבוריים והמדיניים המודרניים, והן להכשרת אנשי מקצוע מיומנים ובעלי מודעות לערכים הרלוונטיים במגזר הממשלתי ובמגזרים המשיקים לו.

במסגרת הלימודים ירכשו הסטודנטים והסטודנטיות כלים להבנה עמוקה של תופעות ומנגנונים פוליטיים מנקודות המבט של שלוש הדיסציפלינות, ושל יחסי הגומלין בין המרכיבים הפוליטיים, הכלכליים והערכיים שלהן; יפתחו יכולת חשיבה ביקורתית על אודות הכרעות פוליטיות ודרכי קבלתן; ילמדו לזהות מערכות ממשלתיות כמבני סמכות ויכירו את אופני פעולתן; ויעמדו על הערכים השונים המתפקדים – ושראוי שיתפקדו – בשיקולים פוליטיים, כמו גם על מידת הרציונליות (או אי-הרציונליות) הכרוכה בהפעלת שיקולים כאלה.

התכנית כוללת גם את "פורום פכ"מ", שיתכנס שלוש פעמים בשנה ובו ירצו דמויות בולטות מהשדה הפוליטי ומהשדה הציבורי.

למי מתאימה התכנית?

לימודי פכ"מ מיועדים למי ששואף ושואפת להשתלב במשרות בכירות בשדה הציבורי-פוליטי, או מעוניין.ת ברכישת ידע מעמיק ביסודות התיאורטיים של החיים המדיניים והציבוריים, ועשוי.ה לשאוף ללמוד לתואר אקדמי גבוה בנושאים הרלוונטיים.

תודות לשיטת הלימוד באוניברסיטה הפתוחה, המתאפיינת בגמישות מרבית, תכנית הלימודים מתאימה גם למי שכבר מועסק.ת בענפים השונים בשירות הציבורי ורוצה להעשיר את ידיעותיו.ה.