הלימודים בתואר הנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטה הפתוחה כוללים חלוקה לשתי התמחויות בהתאם לדרישות השוק: התמחות תפעול וייצור והתמחות מערכות מידע. כל סטודנט נדרש לבחור באחת משתי ההתמחויות.

במסגרת תוכנית הלימודים, הסטודנטים לומדים כמעט את כל לימודי החובה יחד. ישנם 3 קורסי חובה ו- 3-4 קורסי בחירה שהם ספציפיים להתמחות. כמו כן, הפרויקט המסכם בסוף התואר נעשה לפי ההתמחות.

התמחות תפעול וייצור

בוגרי התמחות זו מקבלים כלים רבים לשיפור וייעול תהליכי עבודה רוחביים בכל ארגון, בין אם הוא ארגון יצרני, שירותי, סטארט-אפ קטן או חברה בעלת אלפי עובדים. בוגרים רבים עובדים כמנהלי תפעול וייצור, מנהלי פרויקטים, מנהלי ייצור/שירות וכד'.

הקורסים הייחודיים בהתמחות זו ממקדים את הסטודנטים בתחומים נוספים הקשורים לתכנון סביבת הייצור והעבודה בצורה מיטבית. קורסי החובה הייחודיים של התמחות זו הם: ארגונומיה (10702), תכן מערך מפעלים ומערכות נלוות (10580) ושיטות אופטימיזציה לא לינארית (10926).

בפרויקט המסכם בהתמחות זו נדרש הסטודנט לבחור תהליך רוחבי בארגון, לנתח אותו בכלים הנדסיים מגוונים ולבחון שינויים תהליכיים וטכנולוגיים כדי לשפר ולייעל את התהליך.

התמחות מערכות מידע

בוגרי התמחות זו עוסקים לרוב בממשק שבין יחידת מערכות מידע בארגון לבין המשתמשים באפיון הצרכים של המשתמשים, כך שתהליכי העבודה שלהם יהיו יעילים יותר. לשם כך, נדרשים בוגרי הנדסת תעשייה וניהול עם התמחות במערכות מידע להכיר היטב תהליכי עבודה ארגוניים וכן את יתרונות ויכולות מערכות המידע כדי לעשות את הממשק כראוי.

הקורסים הייחודיים בהתמחות זו מעשירים את עולמו של הסטודנט במידע הקשור למערכות מידע. קורסי החובה הייחודיים של ההתמחות הם: ניהול טכנולוגיות וחדשנות (10777), מערכות מידע תחרותיות אסטרטגיות (10596) וכריית מידע (20595).

בפרויקט המסכם בהתמחות זו נדרש הסטודנט למצוא תהליכים ארגוניים רוחביים שכיום מתנהלים בצורה לא יעילה ולא ממוכנת. הפרויקט כולל הקמת מערכת מידע החל מניתוח תהליכי העבודה, אפיון הצרכים של המערכת ועד הקמת המערכת (הגדרת בסיסי הנתונים ועד ממשק המשתמש). במסגרת הפרויקט הסטודנט נדרש ללמוד כלים מחשוביים נוספים בהתאם למערכת המידע שהוא מקים.

 

כל אחד מהמסלולים כולל מקבץ קורסים ייעודי המכשיר את הסטודנט לעבוד בסביבות שונות בתוך הארגון. התמחות במערכות מידע לדוגמה, מתאימה יותר לסטודנטים בעלי נטייה למקצועות המחשבים ותכנות.

מסלול ההתמחות לא יצוין על תעודת הבוגר. אישור על ההתמחות יינתן בנפרד.