להלן רשימת ספרים מומלצים למועמדים ולמתעניינים.

שימו לב: ספרים אלה מומלצים להרחבת הדעת בנושאי הלימוד בתכנית. מרבית חומרי הלימודים בתכנית הם בשפה האנגלית.

המצאת הטבע

המצאת הטבע/ אנדריאה וולף

ביוגרפיה של אלכסנדר פון הומבולדט, איש מדע הטבע בן המאה ה-19 שעסק במסעות מחקר בארצות רחוקות והיה הראשון להבין שהאדם מכלה את אוצרות הטבע ולקרוא להצלת היערות.

רוזלינד פרנקלין

רוזלינד פרנקלין/ ברנדה מדוקס

תולדות חייה של רוזלינד פרנקלין, מדענית מבריקה שעלתה על אחת התגליות שהובילו לפיצוח מבנה הדנ"א, אך לא זכתה על כך בהכרה . סיפור על מדענית מבריקה וממקומן של נשים במדע.

רבגוניות החיים

רבגוניות החיים/ אדוארד וילסון

בספר שיש לו חשיבות היסטורית בהעלאת נושא המגוון הביולוגי לתודעה הציבורית מצביע וילסון על האירועים המרכזיים שהקטינו את המגוון הגלובלי של המינים לאורך ההיסטוריה ובפרט את סיפורם של שוניות האלמוגים, ערבות העשב, יערות הגשם ועוד.

אין מידה לאדם

אין מידה לאדם/ סטפאן גולד

ספר שמתאר ומבקר את תולדות מדידות האינטלגנציה של האדם – החל מדידת עצמות הגולגולת ועד למבחני האינטלגנציה בני ימינו וחושף איך מבחני אינטלגנציה שימשו להצדקת אפליה ודיכוי של גזעים, מינים ומעמדות.

היות דארווין

מאז היות דארווין/ סטפאן גולד

ספר הפורש את תורת האבולוציה, את ההיסטוריה שלה, והוויכוחים לגביה. הספר נוגע גם בפרץ היווצרות יצורים, הכחדות ענק, תאוריית נדידת יבשות, היווצרות המין האנושי ועוד.

אבולוציה בארבעה ממדים

אבולוציה בארבעה ממדים/ חוה יבלונקה ומריון למב

ספר המציג תפיסה חדשה על פיה התורשה אינה נשענת רק על הגנים, אלא מושפעת גם מאפיגנטיקה, התנהגות וסמלים. המחברות מציגות גרסה חדשנית של האבולוציה, מתווכחות עם תפיסות קודמות ומגינות על התאוריה של ז'אן בטיסט למארק, שזכתה במהלך המאה העשרים ללעג.

Race in a bottle

Race in a bottle/ Jonathan Kahn

בחינה של BiDil, התרופה שנועדה למחלות לב של שחורים. באמצעות בדיקה של התרופה הספר עוסק באופן ביקורתי בסוגיית ההבחנה הביולוגית בין גזעים, התקפות שלה, היעילות שלה, והמקורות והשימושים החברתיים שלה.

Evolutions - Oren Harman

Evolutions - Oren Harman

התשובות לשאלות הגדולות של החיים כמו איך אנחנו נוצרים, מה משמעות המוות, או מהי אמהות ניתנו בעבר על ידי מיתוסים. כיום התשובות ניתנות על ידי המדע עירומים מהסיפור, הצבע והעוצמה של המיתולוגיות. בספר הזה מוצגות התפיסות המדעיות בנות ימינו כסיפורי מיתולוגיה שנותנים לא רק עדכון על המתרחש בחזית המדע אלא גם מתכתבים עם הפליאה, ההשתהות והסקרנות שלנו.

מחיר האלטרואיזם

מחיר האלטרואיזם

סיפורו של ג'ון פרייס, מדען מבריק שניסה לפצח את החידה שהציפה תורת האבולוציה: איך ייתכן אלטרואיזם בטבע אם הוא מתנהל על פי עקרון התחרות שבה רק המנצחים שורדים?

The Mirage of a Space

The Mirage of a Space between Nature and Nurture

היסטוריונית ופילוסופית של המדע שופכת אור על חידת ה'תורשה/ סביבה' (מורש/ נרכש) באמצעות הצגתה כחידה שמנוסחת לא נכון