מה זה מחשבה ביולוגית

בזמן האחרון, כשווירוס הקורונה מככב בחדשות, אנו נוכחים שוב שסוגיות ביולוגיות אינן נידונות רק בתוככי מעבדות על ידי מדענים לבושי חלוק לבן ושהן מחייבות לא רק מומחיות בביולוגיה ורפואה.
 
מקרה הקורונה מעלה שאלות כמו: מה הוא הקריטריון על פיו נגדיר מי חלה ומי נשא, באיזה מדינה התפרץ הווירוס ,האם מדובר בדיקטטורה או דמוקרטיה וכמה  צריך לסמוך על יכולת לבודד חולים, וכן – מה רמת האמינות של מקורות המידע של המדינה, ואיך צריך להתייחס לנתונים שלה? מה יקרה ליחסים הדיפלומטיים עם המדינה, אם לא נכניס את אזרחיה לארץ? עד כמה יש לקחת בחשבון את האיום על הכלכלה כשמגדירים את הסיכון? מה התקציב שיש לפיתוח חיסון ומאיפה יש לקחת אותו?  האם נעשה שיתוף פעולה עם הרשות הפלסטינית כדי למגר מעבר וירוסים מצד לצד ומה יקרה אם זה יתרחש בעת סבב בעזה?
 
איום המגפה מבהיר אם כך שווירוסים נוגעים גם לאוצר, לביטחון, וליחסי החוץ.  על כל פנים, רופאים ווירולוגים לא ידעו לייעץ לשרי המדינה בהחלטות האלה, שנידונות למעשה על ידי סוציולוגים, פילוסופים והיסטוריונים של ביולוגיה ומדע.
 
ההבנה שסוגיות מדעיות קשורות לבלי הפרד בסוגיות פילוסופיות וחברתיות, ומוארות על ידי ההיסטוריה של המדע עוברת כחוט השני בכל קורסי תכנית המחשבה הביולוגית. הקורסים מציפים שאלות כמו: מהו הגבול בין חי לדומם? איך מגדירים חיים ומתי מצהירים על מוות? האם יש לנו נפש או שניתן להסתפק בדיון על מוח? האם תאוריית האבולוציה צריכה להיות חלק מהחינוך המדעי הבסיסי? שימור טבע, על חשבון מי? האם שימוש בבעלי חיים במחקר המדעי- ניתן להצדקה מוסרית?
 
שאלות אלה ודומות, מהוות דוגמה לזיקה שבין ביולוגיה, פילוסופיה וסוגיות חברתיות. לדיון בהקשרים אלו, נודעת חשיבות בשל השלכותיו ההולכות ומתעצמות של המחקר הביולוגי על הפרט והחברה.
 
התכנית עוסקת בהיבטים פילוסופיים, היסטוריים וחברתיים של הביולוגיה, והיא בוחנת את המהות, המבנה וההנחות של הביולוגיה, וכן את ההשלכות של מדעי החיים על ענפי ידע אחרים, על הסביבה, על החברה ועל האדם.
 

פרופיל הסטודנטים

ב'מחשבה הביולוגית' לומדים מגוון רחב של סטודנטים עם השכלה ותחומי עיסוק מגוונים. על קבוצת הסטודנטים שלנו נמנים מורים לביולוגיה ולקולנוע, מנהלי בתי-ספר ומנהלי חברות, רופאים, וטרינרים ורוקחים, עובדי מעבדה, אנשי המשרד לאיכות הסביבה, עובדי היי-טק וביוטכנולוגים, אנשי תקשורת ומומחים לחקלאות.