הכירו את מסלולי המצטיינים בתוכניות הלימוד לתואר ראשון

מצוינות אקדמית כערך עליון: האוניברסיטה הפתוחה מקדמת שורה של הטבות מיוחדות המיועדות למצטיינים ולמצטיינות

ישנם כאלו שרואים באקדמיה מקום להתפתחות אישית, שמאמינים שהכלים שהלימוד יספק להם הם ערך בפני עצמו ושמוכנים לתת מעצמם כדי שהדבר יבוא לביטוי בציונים. חלקם סומנו כמחוננים כבר בבית הספר היסודי והיה ברור שהאופק האקדמי מחכה להם; אחרים גילו את יכולותיהם האינטלקטואליות בשלב מאוחר יותר, אבל כעת הם מוכנים לקבל על עצמם מחויבות ומעוניינים להשקיע – ולזכות בתגמול אקדמי וכלכלי. אם אתם מוצאים את עצמכם מתחברים לגישה הזו, הכתבה הזאת לגמרי בשבילכם.

הצטיינות באוניברסיטה הפתוחה: תנאים מיוחדים ומלגות 

באוניברסיטה הפתוחה רואים במצוינות אקדמית ערך עליון ומשקיעים בסטודנטים המשתייכים לקבוצה זו, כדי להקל עליהם לעמוד ביעד שקיבלו על עצמם – להוביל. האוניברסיטה הפתוחה, שמשמשת אכסניה אקדמית לכ-46 אלף סטודנטים, מתייחסת למצטייניה כאל היחידה המובחרת של הכוח הסטודנטיאלי, ועל רקע זה היא משקיעה בקידומם באמצעות שורה של הטבות מיוחדות המיועדות למצטיינים ולמצטיינות. 

תוכניות הלימוד למצטיינים מייצרות סביבת לימודים מותאמת אישית לצרכי הסטודנטים. הן כוללות קורסים מיוחדים למצטיינים, קשר ישיר עם חברי הסגל האקדמי הבכיר, וכמובן מלגות הצטיינות ומלגות קיום ייעודיות. 

במסגרת לימודי התואר הראשון מפעילה האוניברסיטה הפתוחה שלל מסלולים שנועדו לספק למצטיינים קרש קפיצה מיוחד שהולם את יכולותיהם בתחומי לימוד מבוקשים ועתיד לפתוח להם דלתות עם סיום הלימודים, הן בעולם האקדמי והן בשוק העבודה. 

מצטיינים במדעי המחשב ובהנדסת תוכנה: מימון מלא וכנס בחו"ל

תוכנית המצוינות במדעי המחשב ובהנדסת תוכנה מיועדת לסטודנטים לתואר ראשון שצלחו את הסמסטר הראשון ללימודים בהצטיינות יתרה (שלושה קורסים מסוימים בממוצע 95 ומעלה) ומעוניינים לקבל עליהם מחויבות להצטיין גם בהמשך לימודיהם. נוסף על כך, מפעילה האוניברסיטה הפתוחה אפיק קבלה מיוחד למי שטרם החל בלימודי התואר אולם מגיע עם רזומה שמעיד על מצוינות (לדוגמה, זכייה באולימפיאדה מדעית). אותם מצטיינים שמעוניינים להתקבל לתוכנית יעברו סינון נוסף באמצעות ריאיון קבלה אישי, ובסיומו יוכרזו הסטודנטים הנבחרים לתוכנית.

אלו שיתקבלו לתוכנית המצוינות ייהנו משלל הטבות ששמורות רק להם. בפן הכלכלי, נוסף על מלגת הצטיינות לתואר ראשון, שתכסה את מלוא עלות הלימודים, יזכו המצטיינים למלגת מחיה חודשית בסך כאלף שקלים, והדבר יאפשר להם להתמקד במשימה האקדמית העומדת לפניהם: סיום התואר הראשון בציונים מעולים ובפרק זמן קצוב של שלוש שנים (המסלול בהנדסת תוכנה נפרס על פני ארבע שנים). בהקשר זה חשוב לציין שהמצטיינים יידרשו להשלים מינימום של 40 נ"ז (שבעה קורסים) במהלך כל שנה אקדמית ולשמור על ממוצע של 93 לפחות.

בפן האקדמי – יעברו הסטודנטים תהליך חניכה על ידי חברי הסגל הבכיר של האוניברסיטה הפתוחה. הסטודנטים יתלוו אל חברי הסגל בעבודתם, יתנסו במחקר אקדמי כבר במהלך התואר הראשון ואף יזכו לצאת עם המנחה האקדמי לכנס אקדמי בינלאומי בחו"ל, כדי להכיר מקרוב את תחום המחקר ואת המאפיינים של העולם האקדמי. הנסיעה תמומן בחלקה, כמקובל, באמצעות האוניברסיטה הפתוחה. 

מצטיינים במדעי הקוגניציה: מלגת לימודים וסמינר מחקרי

תוכנית הלימודים האינטר-דיסציפלינרית במדעי הקוגניציה מבוססת על שילוב של מספר תחומי דעת ובהם מדעי המחשב, פילוסופיה, פסיכולוגיה, בלשנות ומדעי המח. התוכנית למצטיינים מציעה מסלול לימודים דו-חוגי, המשלב בין חוג במדעי הקוגניציה וחוג באחד משלושת התחומים הבאים: פסיכולוגיהפילוסופיה או מדעי המחשב

הקבלה לתוכנית המצטיינים מותנית בהישגים קודמים: הצטיינות בארבעה קורסי מבוא, שאותם יש לצלוח עם ציון ממוצע של מעל 90. הקבלה לתוכנית מחייבת לימוד של מינימום שישה קורסים בשנה ושמירה על הישגים לימודיים הכוללים ציונים שלא ירדו מ-85 באף אחד מהקורסים. מי שיעמדו בתנאים יזכו למימון של שכר הלימוד בכל הקורסים בתוכנית.

במהלך הלימודים יזכו המצטיינים לתוכנית אקדמית ייחודית הכוללת בין היתר סמינר מחקרי, אותו הם יקיימו בליווי אישי של איש סגל בכיר, וייהנו מעמדה מועדפת לגיוס לעבודה כעוזרי מחקר באוניברסיטה הפתוחה (על בסיס מקום פנוי ובהתאם לדרישות). הניסיון המחקרי, המעמד המחייב של עבודה לצד איש סגל בכיר, הכלים האקדמיים שרוכשים הסטודנטים במהלך פרק הלימודים לתואר הראשון והיחס האישי מהווים עבור הסטודנטים חממה, שממנה יוצאים מרביתם בשלים לפרוח בהמשך דרכם, בין אם בעולם האקדמי ובין אם בשוק העבודה. 

סטודנטים מצטיינים בפכ"מ: החזר שכר לימוד ואפשרות לעתיד במגזר הממשלי-פוליטי

התוכנית לתואר ראשון בפכ"מ (פילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה) באוניברסיטה הפתוחה מבוססת על מודל ה-PPE שקיים באוניברסיטת אוקספורד מזה כמאה שנה. מדובר בתוכנית לימודים שהצמיחה שלל מדינאים ואקדמאים בכירים ומקנה כלים להבנה עמוקה של המנגנון הממשלי מנקודות המבט של שלוש הדיסציפלינות. 

בתוכנית מוצעות מלגות למצטיינים, הכוללות מענקי שכר לימוד על מבחר מהקורסים אותם ילמדו הסטודנטים הנבחרים במסגרת לימודי פכ"מ. הזכאות למלגות המצטיינים ניתנת למי שסיים בהצטיינות ארבעה קורסים ספציפיים עם ציון ממוצע של מעל 90 (ובכל מקרה, ציון שלא ירד מ-85 באף אחד מהקורסים הללו); מחויבות ללימוד של מינימום שישה קורסים בשנה ושמירה על הישגים לימודיים הכוללים ציונים שלא ירדו ממוצע של 85 באף אחד מהקורסים בפכ"מ. 

בוגרי לימודי פכ"מ מתברגים בשורה של עמדות מפתח בעולם הפוליטי, במגזר הציבורי וכמובן בעולם המחקר האקדמי בכל אחד משלושת תחומי המחקר שבליבת התוכנית. 

מוקד מתעניינים

3500* או 09-7782222, שלוחה 2

ימים א-ה בין השעות 20:00-8:30
ימי ו בין השעות 12:30-8:30
למעט בימים שבהם אין קבלת קהל באוניברסיטה כמפורט כאן.

Op-interest@openu.ac.il

 

עוד כתבות שיעניינו אתכם

קראו עוד על המסלול

חדש: מסלול במדעי הרוח הדיגיטליים

בעולם שמונע על ידי דיגיטציה, גם תחומי ההשכלה האקדמית המסורתיים נדרשים לעבור התאמות

קראו את הראיון שיעשה לכם סדר

מה לומדים בתואר ראשון במדעי החיים?

הכירו את מסלולי הלימוד של התכנית ואיך היא יכולה לקדם אתכם לעבר לימודי רפואה

מה זה תואר רב-תחומי?

מה זה תואר רב-תחומי?

קראו על המסלולים שיספקו לכם אתגר אינטלקטואלי ויקדמו אתכם לשוק העבודה ההיברידי