מהן התועלות של תואר רב-תחומי?

על המסלולים האקדמיים שיספקו לכם אתגר אינטלקטואלי, יעשירו את עולמכם ויקדמו אתכם לעמדת פתיחה משופרת לקראת החיים שאחרי האוניברסיטה

יש בעולם לא מעט תחומים שבהם תידרשו להתמחות אקדמית ממוקדת: אתם יכולים להיות מאוד קשובים לזולת אבל בלי לימודי פסיכולוגיה לא תוכלו לעבוד בתחום; ולחלופין, גם אם אתם ממש טובים במספרים, תהיו חייבים ללמוד את המקצוע כדי לקבל הסמכה של רואה חשבון. אבל בימינו, לא חסרים גם תחומים שמחייבים גישה שונה.

בעידן הכפר הגלובלי, שבו מהפכת הדיגיטל שינתה את סדרי העולם המוכרים, שברה מחיצות והעלימה גבולות, עירוב תחומים הוא עניין מתבקש. שוק העבודה מוצף בעיסוקים הדורשים מבט רחב אך מעמיק, השואב משפע של עולמות תוכן.

וכששוק העבודה דורש מכם יכולות מרובות מתחומים שונים ומגוונים, אין סיבה שהדרך האקדמית לשם לא תספק לכם הכנה מולטי-דיסציפלינרית בהתאם. לשם כך קיימים תארים רב-תחומיים.

עמדת פתיחה משופרת בשוק העבודה

מבט על תוכניות הלימודים באוניברסיטה הפתוחה מגלה מבחר של מסלולים אקדמיים המאפשרים לסטודנטים להתעמק במגוון תחומים במקביל – בין אם באמצעות תארים דו-חוגיים ובין אם במסלולי לימוד רב-תחומיים לתואר.

מילון מונחים

תכנית המתרכזת בנושא אחד בהיקף רחב.
תכנית המשלבת שני חוגים, כל אחד מהם בהיקף של כמחצית מהתואר 60 נ"ז לפחות. הדרישות לתואר הדו-חוגי מורכבות בדרך כלל מלימודי תשתית המשותפים לשני החוגים. מהדרישות של כל חוג בנפרד ולעתים יש גם דרישות ייחודיות לשילוב.
תואר באחד מתחומי הלימודים - במדעי הרוח והחברה, במדעי החברה והרוח, במדעי הרוח, במדעי החברה או במדעים. דרישות הלימודים לתארים אלה הן בעלות אופי כללי ומותירות מרחב בחירה נרחב.
תכנית בהיקף קטן , בדרך כלל של 24 -  36 נ"ז, שמתרכזת בנושא אחד וניתנת לשילוב עם חלק מהתכניות החד-חוגיות הקיימות ללימודים לקראת תואר חד-חוגי עם לימודי חטיבה.
תכנית לימודים מובנית ללימודים במשך 3 – 4 שנים, שבה מוגדרים מראש מקבצי קורסים לכל סמסטר עד לסיום הלימודים לתואר.
מקבץ קורסים בהיקף של 20 - 40 נ"ז, המתמקד בנושא מסוים הכלול בתכנית.

יתרון מובנה שמצפה לבוגרי ולבוגרות התארים הדו-חוגיים והרב-תחומיים הוא האפשרות להגיע לראיון עבודה ולהתמודד במכרזים כאשר במקום התמחות חד-ערכית ברזומה, יופיע תואר שיוכל לענות על דרישות מקצועיות בכמה וכמה תחומים במקביל.

מאה שנות שילוב

את היתרונות המרובים של תואר רב-תחומי המשלב מגוון תחומי ידע הבינו באוניברסיטת אוקספורד הבריטית כבר לפני כמאה שנה. החל מ-1920 מפעילה האוניברסיטה היוקרתית בעולם את המסלול המשולב לתואר ראשון בפילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה – PPE, או כפי שנוהגים לקרוא לו במחוזותינו, פכ"מ.

תכנית הלימודים היוקרתית בפכ"מ מהווה את השילוב האידאלי למי שמעוניין לפתוח צוהר לקריירה במשרות בכירות בשדה הציבורי-פוליטי, ולרכוש ידע מעמיק ביסודות התיאורטיים של החיים המדיניים והציבוריים.

זה מתחיל, כפי שהבינו כבר חכמי יוון, בהגות: מחשבה פילוסופית שמסייעת לקבל פרספקטיבה רחבה על הנעשה בעולמנו ולחדד את הממד הערכי. זאת, באמצעות הבנת הממדים המוסריים שבבסיס המבנים הפוליטיים - ואגב פיתוח יכולות של חשיבה אנליטית, לוגית וביקורתית, שישמשו את הסטודנטים בחייהם האקדמיים והמקצועיים.

אל יסוד רוחני זה מצטרפים שני היסודות הנוספים של התואר: מחד גיסא – לימודי מדע המדינה, המספקים מבט מעמיק על מבנה הממשל, על המערכות השלטוניות ועל נקודות הממשק בין מבני הסמכות השלטונית למערכות החברתיות שונות; ומאידך גיסא – לימודי הכלכלה, שיספקו לסטודנטים גישה בלתי אמצעית לתחום שהוא גורם מרכזי המניע את העולם הציבורי, את המערכת הפוליטית, את המנגנונים החברתיים וכמובן גם את חיינו שלנו.

תכנית הלימודים של תואר ראשון בפכ"מ מסייעת להעמקת המודעות למי שמעוניין להתמקצע במגזר הממשלי ואידאלית לעובדי השירות הציבורי המעוניינים להעשיר את ידיעותיהם.

אמנויות זה דווקא עניין פרקטי

שילוב מעולמות תוכן אחרים למדי ניתן למצוא גם במדעי הרוח, עם אפשרויות מגוונות לתואר – ובכלל זה מסלולים חד-חוגיים עם חטיבה באמנויות ומסלולים דו-חוגיים המשלבים לימודי מדעי הרוח עם מדעי החברה. אחד המסלולים החדשים והפרקטיים משלב לימודים לתואר באמנויות עם קורסים במחלקה לניהול ולכלכלה, המספקים התמחות בניהול אמנויות ומוסדות תרבות.

מדובר במסלול לימודים מודולרי המאפשר לסטודנטים ולסטודנטיות להתעמק בתחומי ידע שונים מעולם האמנות (ספרות, קולנוע, תולדות האמנות, מוסיקה ותיאטרון – בהתאם לנטיות הלב ולתחומי העניין שלהם) ובמקביל, רכישת השכלה והבנה בתחומי הניהול, הארגון והיָזמוּת.

המסלול מיועד לבעלי רקע במדעי הרוח או באמנויות המעוניינים לרכוש ידע ניהולי וארגוני במטרה להשתלב בשוק העבודה בניהול וארגון מוסדות תרבות. במקביל, מדובר בלימודים שעשויים לקרוץ לעוסקים בתחום הניהול, המעוניינים בגיוון שגרת עבודתם באמצעות הרחבת אופקים אינטלקטואלית ומקצועית לתחומים משיקים כגון ניהול עמותות, קרנות מימון, מחלקות לאמנות במוסדות חינוך ועוד.

רב-תחומיות גם בתואר השני

התועלות הצפויות לסטודנטים מלימודים רב-תחומיים לא נעצרות עם קבלת תואר הבוגר – וכך, ניתן ליהנות מהיתרונות המולטי-דיסציפלינריים של הלימודים האקדמיים גם לתואר מוסמך. התוכנית לתואר שני בלימודי דמוקרטיה בין תחומיים לדוגמה, מספקת מבט רחב ומקיף על התחום שמלווה ומכתיב את אורחות חיינו באינספור תחומים.

התוכנית נובעת מתפיסה רב-מערכתית הרואה בדמוקרטיה שילוב בין פילוסופיה מדינית לשיטה פוליטית וחברתית, באופן הרואה בדמוקרטיה תפיסת עולם כוללנית בעלת היבטים פוליטיים, כלכליים, חברתיים ותרבותיים כאחד. הסטודנטים והסטודנטיות לתואר שני בלימודי דמוקרטיה בין תחומיים יזכו לטעום מתחומי ידע מגוונים ובהם מדע המדינה, היסטוריה, משפטים, סוציולוגיה, כלכלה, ניהול ומדיניות ציבורית; ולהעמיק את רמת המודעות למקום המשמעותי של הדמוקרטיה בכל תחום פעולה חברתי, פוליטי וחינוכי.  

התוכנית מיועדת לבוגרי ובוגרות תואר ראשון המעוניינים להעשיר את עולמם האינטלקטואלי ובמקביל, להתמקצע בשורה של נושאים שיאפשרו להם להשתלב בתפקידי ניהול בסקטור הציבורי, הממשלתי והפרטי. באופן מתבקש, התואר הרב-תחומי בדמוקרטיה קורץ לפעילים חברתיים, לאנשי מערכת החינוך בכלל ולאנשי ונשות הוראה באזרחות בפרט.

מוקד מתעניינים

3500* או 09-7782222, שלוחה 2

ימים א-ה בין השעות 20:00-8:30
למעט בימים שבהם אין קבלת קהל באוניברסיטה כמפורט כאן.

[email protected]

 

מידע על מסלול ניהול אמנויות

מסלול ניהול אמנויות באוניברסיטה הפתוחה - מפגש מידע מקוון למתעניינים

מפגש מידע מקוון למתעניינים

אולי יעניין אותך גם:

איך בוחרים תואר אקדמי?

איך בוחרים תואר אקדמי?

האם לבחור בתחום פרקטי או במשהו שמעניין אתכם? להתמקד בתחום אחד או לשלב דו-חוגי? הנה כמה טיפים ממנהלת מחלקת הייעוץ שלנו

"מה אפשר לעשות עם התואר הזה?"

"מה אפשר לעשות עם התואר הזה?"

רוצים להתחיל ללמוד באוניברסיטה אבל לא בטוחים מה? • מנהלת "אופג'וב" בראיון שיעשה לכם קצת סדר

לראיון עם ד"ר כהן

אנגלית אקדמית זה הכרחי

ד"ר ליאור כהן מסביר איך מנגישים את לימודי האנגלית באופן שיספק לכם קרש קפיצה באקדמיה, בשוק העבודה ובחיים עצמם