להיות מורה: התהליך מא' ועד ת'

בעלי תואר ראשון או סטודנטים בשלבים מתקדמים של ה-B.A? זה הזמן להתחיל להתכונן לשלב הבא בחיים ולהוציא תעודת הוראה • ד"ר אלעד נאמני משרטט לכם את מפת הדרכים בדרך אל מקצוע ההוראה

מקצוע ההוראה הוא אחד מהמקצועות המשמעותיים והמספקים שקיימים - ולא פחות חשוב, בתחום שכמעט תמיד מצוי בתהליך של גיוס כוח אדם. הוראה הוא מקצוע מבוקש שבו ההיצע נמוך מצרכי המערכת וכשמדובר במורים מוצלחים, על אחת כמה וכמה. ושלא יהיה לכם ספק, היכולת למצוא עבודה בתחום היא בוודאי לא הסיבה היחידה להשתלם בתחום ההוראה.

"אני יודע שזה נשמע כמו קלישאה, אבל להיות מורה זה אחד הדברים הכי משמעותיים שאפשר לעשות", אומר ד"ר אלעד נאמני, המשמש כאחראי האקדמי בתחום הכשרת מורים באוניברסיטה הפתוחה זאת בנוסף להיותו מורה במערכת החינוך, "זו אחת העבודות הכי כיפיות ומרתקות שיש. להיות מורה זה אף פעם לא משעמם כי מדובר באקשן יומיומי שבמסגרתו אתה באמת נוגע באנשים, מקדם אותם הודות לעבודה שלך. לעזור לילדים שזקוקים להכוונה ולסיוע זה מהלך שעשוי להיות משנה חיים עבורם. כשאתה מצליח לעשות דבר כזה זו הרגשה נהדרת".

תנאי הקבלה ללימודי תעודת הוראה

העולם המופלא של תחום ההוראה משווע לאנשים יצירתיים, כישרוניים וחדורי רצון להצליח. אחרי הכל, העתיד של כולנו מונח על הכתפיים של מי שיחנכו את הדור הבא. ואם זה נשמע לכם קצת מלחיץ, אל חשש. אנחנו כאן כדי לעזור לכם לפשט את התהליך ולקבל אינדיקציה על איך באמת הדברים נראים מהרגע שהחלטתם לעשות מעשה ולהצטרף לנבחרת המנצחת של מורי ישראל.

"אם אתם מתעניינים בלימוד הוראה, אנחנו כאן בשבילכם", אומר ד"ר נאמני, המשמש גם כראש המסלולים להכשרת מורים בהיסטוריה ובלימודי יהדות, "כל מי שפונה לאוניברסיטה הפתוחה להתעניין בתעודת הוראה מופנה באופן ישיר אליי או לראשי המסלול האחרים וזוכה לייעוץ אישי מחברי סגל בתחום. אנחנו מודעים לכך שמדובר בסטודנטים לקראת סיום התואר או בוגרי תואר ראשון שכבר הספיקו לעשות דבר או שנים בחיים ולכן מקפידים לספק גישה אישית ויחס ממוקד כדי לבחון את מידת ההתאמה ללימודי תעודת ההוראה".

המעוניינים להוציא תעודת הוראה נדרשים להגיע עם תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר בציון ממוצע של 75 ומעלה (ניתן להתקבל כבר במהלך לימודי שנה ג' ולהשלים את התואר הראשון במקביל ללימוד תעודת ההוראה). יש לציין שאין הכרח לחפיפה מלאה בין תחום הלימוד בתואר הראשון לבין תחום ההכשרה להוראה, אולם מי שמגיע מתחום שונה ולא עמד ברף מינימום של קורסים אקדמיים בתחום, יידרש לבצע לימודי השלמה. "הרעיון הוא להבטיח שכל מורה יבוא עם רקע דיסציפלינרי מהתחום שאותו הוא מתעתד ללמד", אומר ד"ר נאמני, בנוסף "סטודנט  שלמד במסגרת התואר קורסים מתוך תעודת ההוראה יקבל פטור מקיום של עד שני קורסים".

במסגרת הלימודים לתעודת הוראה יזכו הסטודנטים ללמוד ארבעה קורסים בתאוריות חינוכיות, שני קורסים מתודולוגיים שעוסקים בהוראת המקצוע וקורס נוסף באוריינות מחקרית. כמו כן כחלק מהשלמת המטלות האקדמיות יעברו הסטודנטים התנסות מעשית במסגרתה יתלוו למורה בבית ספר ויחשפו לנעשה בעולם האמיתי - בשטח.

לימודים המתאימים למסלול החיים

"אנחנו מודעים לכך שרבים מהמעוניינים בתעודת הוראה הם אנשים עובדים", אומר ד"ר נאמני, "והמסגרת הגמישה של האוניברסיטה הפתוחה מספקת להם התאמה מצוינת, שכן עיקר הלימוד נעשה באופן מקוון ללא חובת נוכחות. ישנן קבוצות פרונטליות ויש אפשרות להתחבר לשיעור עם  המרצה בזום. כמובן שלא כל החומר יועבר אונליין ויש גם שני קורסים עם חובת נוכחות פעם בשבועיים. כשמדובר בקורס הוראה פרקטי, שהוא בעל אופי סדנאי-מעשי, נדרשת נוכחות. וכמובן שאת ההתנסות המעשית אין אפשרות לבצע מרחוק". 

כמה זמן בממוצע אורכים הלימודים?

"זה תלוי בקצב של כל אחד ואחת. בדרך כלל אנחנו מדברים על שניים או שלושה סמסטרים לפני שזוכים לקבל תעודת הוראה שאחריה מתחילים שנת סטאז' שבה עובדים בתשלום כמורים ובסיומה ניתן לקבל קביעות כמורים מן המניין בבית ספר".

ומה לגבי מלגות? 

לפי סיכום עם ארגון המורים העל יסודיים, כל סטודנט שיסיים את תעודה ההוראה, יחל לעבוד בהוראה בשנה שלאחר מכן ויצטרף לארגון המורים העל יסודיים – יהיה זכאי למלגה בגובה של 3,000 ₪ מהארגון. 

אתה מדבר על הוראת ילדים אבל אתה עצמך מלמד באוניברסיטה. 

"גם כשהשתלבתי באקדמיה ובהמשך זכיתי להתקדם בתחום, המשכתי ללמד בני נוער ואני עדיין מלמד בחטיבות ביניים ובתיכונים, כבר 18 שנה. זו שליחות שאני לא מוכן לוותר עליה כי מדובר בהוראה מסוג שונה לגמרי. באקדמיה מדובר בהוראה ממוקדמת למידה לחלוטין. בעבודה עם בני נוער מתקיים תהליך רחב, שכולל היבטים רגשיים ואישיים, קצב הלימוד אחר לחלוטין והמוטיבציה שמניעה את העשייה הפדגוגית שונה לגמרי". 

ומה התחום המועדף מבחינתך, הוראה באקדמיה או בבתי ספר? 

"מדובר בעולמות שונים וכל אחד מהם מעניין, מאתגר ומספק בדרכו. האתגרים פשוט שונים וגם הסיפוק שונה. בעבודה עם ילדים הכל דרמטי ודורש טיפול של כאן ועכשיו. עם סטודנטים העשייה מכוונת לעתיד והגישה הלימודית בהתאם. לשמחתי אני לא נדרש לבחור ויכול ללמד במקביל גם באוניברסיטה וגם בתיכון".

מוקד מתעניינים

3500* או 09-7782222, שלוחה 2

ימים א-ה בין השעות 20:00-8:30
למעט בימים שבהם אין קבלת קהל באוניברסיטה כמפורט כאן.

[email protected]

 

תעודת הוראה באוניברסיטה הפתוחה

תעודת הוראה באוניברסיטה הפתוחה

הכירו את היצע תחומי הלימוד

אולי יעניין אותך גם:

למילון המונחים

מילון המונחים השלם ללימודי הוראה

מה זה מסלול M.Teach, איך רפורמת אופק חדש פועלת לטובתכם ומה מצופה מכם בסטאז'?

קראו את הסיפורים

הסבת אקדמאים להוראה

בוגרי האוניברסיטה הפתוחה מספרים על המהלך ששינה את חייהם – לטובה

קידום עובדי הוראה

קידום עובדי הוראה

קידום מקצועי: הכירו את תכניות הקידום למורים ולמנהלות