לא חייבים לשבור תכנית חיסכון: כך אפשר לקבל מלגה ללימודים

כמוסד אקדמי שחרת על דגלו את הנגשת ההשכלה הגבוהה, האוניברסיטה הפתוחה מציעה מגוון של מלגות, כבר מהקורס הראשון – כל הפרטים במדריך

עלות ממוצעת לתואר אקדמי יכולה להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים. עבור חלק מהסטודנטים מדובר בסכום לא מבוטל, וככזה שעלול להוות חיץ בינם לבין התואר הנכסף. בדיוק מסיבה זו מוצעות מלגות שונות לסטודנטים ולסטודנטיות. אילו סוגי מלגות ישנם? איך אפשר להגיש בקשה למלגה? על סמך אילו קריטריונים בוחנים את הבקשות למלגה? כל התשובות בהמשך.

"אחד המאפיינים המשמעותיים של האוניברסיטה הפתוחה הוא הנגשת ההשכלה הגבוהה באמצעות קבלה פתוחה" אומרת דיקנית הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה, מיכל צנטר. "מבין תשע האוניברסיטאות המוכרות בישראל, אצלנו ניתן דגש מיוחד על כך שכל סטודנט המעוניין בהשכלה יוכל לזכות בה". לכן סיוע כלכלי מטעם האוניברסיטה הפתוחה ניתן לזכאים כבר מהקורס הראשון.

בניגוד ליתר האוניברסיטאות, האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת רישום לקורסים בודדים על בסיס סמסטריאלי, כשהתשלום הוא לפי מספר הקורסים הנלמדים בפועל, בהתאם לחזון המדבר על תואר שמשתלב במסלול החיים שלך. התנהלות ייחודית זו מאפשרת לסטודנטים לעבוד במשרה מלאה במקביל ללימודים ולהימנע מהתחייבויות כלכליות מעל ליכולותיהם – וזאת מבלי שמספר הקורסים יהווה שיקול בנושא חלוקת המלגות.

מלגות באוניברסיטה הפתוחה

באוניברסיטה הפתוחה הסיוע מוגש לסטודנטים והסטודנטיות כבר מהקורס הראשון. מלגת "אלף המלגות" לדוגמה, פונה לסטודנטים החדשים במוסד האקדמי. התוכנית - כשמה כן היא, מסייעת באלף מקרים שונים לסטודנטים הנזקקים לסיוע כלכלי, ומיועדת לספק את הניצוץ שיאפשר לסטודנטים החדשים להניע את דרכם אל עבר התואר. סטודנטים שיעמדו בתנאי הסף יזכו לסיוע המקביל לעלות של הקורס הראשון במסגרת הלימודים, כאשר הצלחה באותו הקורס תזכה אותם במלגת המשך אוטומטית גם בקורס הבא.

לסטודנטים ותיקים מוצעות מלגות סיוע כלכלי למימון שכר הלימוד, כשהבחירה במקבלי המלגות נעשית על סמך קריטריונים סוציואקונומיים כמו גיל, מצב משפחתי, הכנסות אישיות ומשפחתיות, נכויות, עבודה, התנדבות, שירות צבאי או לאומי, רכוש (רכב ודירה) וכו'. הגשת הבקשות מתקיימת בחודשים ינואר ויולי מדי שנה וכל סטודנט רשאי להגיש בקשה למלגה פעם אחת בשנה.

לאחר שהסטודנט מגיש בקשה למלגה והיא נבדקת שכל האישורים הרלוונטיים קיימים – הטופס מועבר ל"קורא" חיצוני – עובד האוניברסיטה שהוכשר לבדוק את מידת התאמת נתוני הסטודנט לניקוד המאפשר הענקת מלגה. במקרה הצורך, חלק מהטפסים מועברים גם להחלטת ועדת מלגות המתכנסת פעם בשבוע ומכריעה על גובה המלגה. "שום החלטה לא מתקבלת באופן אוטומטי על ידי תוכנה. ברור לנו שמאחורי כל בקשת מלגה עומד אדם שדורש הסתכלות אישית וכך אנו גם מתנהלים" מספרת שלומית רוז'נסקי, ראש מדור סיוע כלכלי בדיקנט הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה.

בעקבות מגפת הקורונה והמשבר הכלכלי שנלווה לה, בשנת 2020 עלו דרמטית מספר הבקשות לסיוע כלכלי מדיקנט הסטודנטים. "משבר הקורונה חייב את כל המשק להיערכות מחודשת וזה ניכר, מן הסתם, גם בתחום המלגות לסטודנטים", אומרת רוז'נסקי. "אנחנו יכולים לדבר על עלייה של קרוב ל-50% בבקשות המלגה שקיבלנו בשנה הזו. זה המון, וזה דרש גם מאיתנו בחינה מחודשת של הנושא כדי שנוכל לחלק יותר מלגות ולסייע ליותר סטודנטים. אני שמחה לבשר שעמדנו באתגר הזה".

איזו מלגה מתאימה לך?

כיוון שהאוניברסיטה הפתוחה חרתה על דגלה את נושא הנגשת ההשכלה הגבוהה לכל מי שחפץ בכך, גם המלגות מותאמות לאוכלוסיות שונות.

  • מלגות לתלמידי/ת תיכון: במסגרת תכנית "אקדמיה בתיכון" בה בני נוער החל מגיל 13 מתחילים את צעדיהם באקדמיה, מוצעות מלגות לסיוע כלכלי ומלגות הצטיינות מטעם משרד החינוך והאוניברסיטה הפתוחה.

  • מלגות לחיילים/ת משוחררים: האוניברסיטה הפתוחה מעניקה מלגות עידוד לחיילים בשירות חובה, למשרתים בשירות לאומי, למשוחררים משירות חובה ולמסיימי שירות לאומי בגובה של עד 50% משכר הלימוד.

  • מלגות לספורטאים/ות: מלגות הצטיינות בספורט ניתנות לסטודנטים ולסטודנטיות שהצטיינו בתחרויות ספורט אישיות ו/או קבוצתיות מענפי ספורט שונים, על־פי קריטריונים ותנאים שנקבעו על ידי האוניברסיטה.

  • מלגות לאימהות חד-הוריות: מיועדות לאימהות במשפחות חד-הוריות המעוניינות ללמוד באוניברסיטה הפתוחה. התכנית כוללת מלגת שכר לימוד, מלגת קיום, הכוונה וייעוץ אקדמי, הכוונה בהשמה בעבודה ועוד.

  • מלגות לבני ובנות החברה החרדית: למען המטרה החשובה של שילוב חרדים באקדמיה, מספר גופים מציעים מלגות לעידודם. "קרן טנא" לדוגמה, מציעה תכנית מענקים יחד עם המל"ג לסיוע במימון שכ"ל לסטודנטים וסטודנטיות מהמגזר החרדי הלומדים לתואר ראשון או שני.

  • מלגות לעולים/ות חדשים/ות: האוניברסיטה הפתוחה, בשיתוף משרד הקליטה והסוכנות היהודית, מעמידה לרשות הסטודנטים העולים מעטפת תמיכה וסיוע אישי, אקדמי וחברתי.

מלגות למצטיינים

פעם בשנה מכריזה האוניברסיטה הפתוחה על מצטייני נשיא/ה האוניברסיטה לאותה השנה, ומזכה אותם במלגת הצטיינות.

מלגת הצטיינות נשיא/ה מוענקת אוטומטית לכל הסטודנטים והסטודנטיות שמסיימים שנת לימודים אקדמית עם ממוצע 95 ומעלה בחמישה קורסים. "בשנה האחרונה זכו כ-340 סטודנטים במלגת הצטיינות נשיא", אומרת רוז'נסקי בגאווה גדולה.

 

האוניברסיטה הפתוחה מציעה גם מלגות לתואר שני מחקרי לסטודנטים מצטיינים, בארבעה תחומים: פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה קוגניטיביתלימודי דמוקרטיה ומדעי המחשב. תנאים לקבלת המלגות נקבעים בהתאם לתכנית. לקבלת פרטים על אודות מלגות אלו אפשר לפנות ישירות למחלקות האקדמיות הרלוונטיות.

ומה לגבי מי שלא עומד בדרישות ההצטיינות האקדמית?

"אנחנו נערכים מראש עם תכנית מלגות מגוונת שתאפשר לכל סטודנט לעמוד בעלות הכלכלית של התואר", אומרת צנטר. "באותה מידה שאנחנו פונים למגוון רחב של אוכלוסיות, אנחנו מציעים מגוון רחב של מלגות שיתאימו למגזרים השונים בחברה ויאפשרו גם למי שמתקשה יותר במימון לצאת לחיים עם השכלה אקדמית".

כך, למשל, מספרים בדיקנט הסטודנטים על נדבנים מיוחדים כמו משפחת שקורי, שמאמצת מדי שנה סטודנטים מצטיינים בעלי רקע כלכלי קשה ומממנת עבורם מחצית מהתואר.

מלגות ממקורות חיצוניים

האוניברסיטה הפתוחה אינה המקור היחיד לסיוע עבור הסטודנטים. ישנם כמה וכמה גורמים המציעים מלגות לסטודנטים בתנאים שונים.

המלגה הבולטת ביותר מוענקת על ידי המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) במשרד החינוך ומציעה תמיכה בסכומים שנעים בין 4,000 ל-12,000 שקל בשנה, על בסיס קריטריונים כמו מצב משפחתי (עם דגש מיוחד על סיוע להורים מפרנסים) ותמיכה בפריפריה.

גופים חוץ אוניברסיטאיים (דוגמת אתר Milgapo) יכולים לסייע לסטודנטים המעוניינים בכך לאתר מלגה שתתאים לסיטואציה ספציפית: מלגות לחיילים משוחררים, מלגות מגזריות לבני קהילות מסוימות, מלגות לעולים חדשים, מלגות המוענקות על פי תחום הלימודים ועוד – היצע המלגות עצום, הן כשמדובר במלגות מטעם או בשיתוף האוניברסיטה הפתוחה והן אם מדובר במלגות חיצוניות. לדוגמה, מלגת פר"ח (פרויקט חונכות) הפופולרית מציעה סיוע בסך אלפי שקלים לסטודנטים המשמשים חונכים לבני נוער וילדים הזקוקים לתמיכה חברתית, רגשית ולימודית.

"יש לא מעט מלגות כאלה, שהאוניברסיטה הפתוחה לא שותפה להן אבל אנחנו מצויים בקשרים עם הגופים השונים כמו משרד החינוך, מפעל הפיס, קרנות ופילנתרופים ומשמשים צינור שמתווך בין הקרנות השונות לבין הסטודנטים", מבהירה רוז'נסקי, "לדוגמה - קרן אימפקט, שמעניקה מלגות בסך 4,000 דולר ליוצאי יחידות קרביות נזקקים".

צפו ברשימת מלגות החוץ המוצעות באוניברסיטה הפתוחה

כדאי לשים לב:

  • במקרים של סטודנטים עם בעיה כלכלית, האוניברסיטה הפתוחה מציעה אפשרות של הרשמה למספר קטן של קורסים בכל סמסטר, כדי שלא להיקלע להתחייבות כספית מעבר ליכולת הכלכלית של הסטודנט.
  • לבקשת המלגה לסיוע כלכלי באוניברסיטה הפתוחה, מומלץ להוסיף גם טקסט אישי. "קורא" הבקשות עובר על כל החומר ומסמן מקרים מיוחדים שדורשים התערבות בגלל סיפור אישי שלא משתקף בנתונים היבשים. נניח, סטודנט שמגיש עזרה לבני משפחה או מתמודד עם חובות.
  • תשובה שלילית לבקשה למלגה אינה מרמזת שכדאי לך לוותר. אפשר ואף מומלץ לנסות שוב במועד הבא.

"במקרים רבים אנחנו יכולים לסייע, לאתר ולקשר בין התורמים לזכאים לתמיכה. אנחנו לא מוכנים לקבל מצב שבו סטודנט שרוצה ללמוד לא יכול להרשות את זה לעצמו. בשביל זה אנחנו כאן: לדאוג שכל סטודנט יזכה לסיוע כלכלי מקסימלי כדי שיוכל להתרכז בלימודים", מסכמת רוז'נסקי.

 

מוקד מתעניינים

3500* או 09-7782222, שלוחה 2

ימים א-ה בין השעות 20:00-8:30
ימי ו בין השעות 12:30-8:30
למעט בימים שבהם אין קבלת קהל באוניברסיטה כמפורט כאן.

Op-interest@openu.ac.il

 

ככה לומדים באוניברסיטה הפתוחה

ככה לומדים באוניברסיטה הפתוחה

איך נראה יום באוניברסיטה הפתוחה? צפו

עוד כתבות שיעניינו אתכם

איך בוחרים תואר ראשון?

איך לבחור תואר אקדמי שמתאים לכם?

האם לבחור תואר פרקטי או להקשיב ללב שלכם? מנהלת הייעוץ שלנו מציעה כמה טיפים חשובים

המדריך להבנת תנאי הקבלה לתואר שני

חושבים על תואר שני?

המדריך המלא להבנת תנאי הקבלה לכל מסלולי התואר השני באוניברסיטה הפתוחה

צפו בסרטונים

הבוגרים שלנו מספרים

איך הם שילבו את הלימודים בחיים שלהם? איך הלימודים באוניברסיטה הפתוחה קידמו את הקריירה שלהם? צפו