איך לומדים לתואר ראשון בזמן הצבא?

ניצן (21) חיפש להעשיר את עצמו בזמן השירות הצבאי ומצא את עצמו משלב לימודים לתואר ראשון במתמטיקה עם החיים עצמם

טור אישי

 ניצן חן    |    פורסם ב: 15.11.2021


ללמוד בזמן הצבא זה לא קל - לא הזמן שזה דורש, לא הלימודים מרחוק, ולא החומר שהוא מלכתחילה קשה. במקור כיוונתי לקחת קורסים אחדים במהלך השירות, בתחומים שונים, הן בשביל ההעשרה והן כי קיוויתי שזה יעזור לי להגיע לתכניות מצוינוּת באוניברסיטאות אחרות. במהלך הסמסטר הראשון גיליתי שאני מתחבר למתמטיקה ושאני מתחבר לאוניברסיטה הפתוחה, והסבתי את תכניותיי לתואר ראשון במתמטיקה באוניברסיטה הפתוחה.

הסילבוס של הקורסים במתמטיקה בפתוחה לא יבייש אף סטודנט באף אוניברסיטה בארץ, ומשיחות עם חברים ממוסדות אחרים אני יכול לאשר זאת גם לגבי החומר בפועל. יחד עם זאת, הייתה לי גמישות מוחלטת בתכנון התואר שלי - ההרשמה היא לכל קורס בפני עצמו, במקום לתואר כולו, ולכן יכולתי לבחור איזה קורסים לקחת באיזה סמסטר. הגמישות הזו אפשרה לי לשבץ קורסים בכמות שמתאימה גם ללימודים לצד השירות הצבאי וגם לי אישית.

ספרי הלימוד של הפתוחה מצוינים, וקשה לי להדגיש עד כמה זה הקל עלי בלימודים. לכל קורס יש ספרי לימוד שמכסים את כל החומר ויותר, ומכילים לא מעט הסברים, דוגמאות ותרגול (תמיד עם תשובות מלאות על הכל). דווקא במתמטיקה, שבה אפשר להתייחס לכל החומר כרשימה ארוכה ומייגעת של הגדרות, משפטים והוכחות, הספרים שמים דגש על תיאור החומר באופן ויזואלי או פשוט, על ההגיון מאחוריו, ועל זוויות שונות להתבונן בו.

גם הסגל האקדמי - המרצים ומרכזי ההוראה במתמטיקה - עושים עבודה נהדרת. מעבר לשיעורים, שבהם הם מעבירים את החומר בצורה אנושית ומעניינת, הסגל גם מנהל אתר קורס עם חומרי למידה נוספים (מטלות משנים קודמות עם פתרונות, מבחנים לדוגמה וכו') ופורום שבו סטודנטים יכולים לשאול שאלות. השיעורים המוקלטים סידרו לי את החומר בראש או נתנו לי זווית נוספת עליו פעמים רבות, במיוחד בקורסים המתקדמים, וברוב הקורסים הפורומים פעילים מאוד ויש הרבה חומרי למידה נוספים. ברמה האישית, המנחים התחשבו בי כשהשירות הקשה עליי לעמוד בקצב הלימוד, ובמיוחד באו לקראתי בזמני הגשת המטלות, כל אלה - מבלי להתפשר על הרמה של החומר.

סקרנות ומוטיבציה – השאר יגיע

בימים אלו אני בחודשים האחרונים של שירות סדיר ביחידה טכנולוגית בפיקוד העורף.

אני מאמין שהמשאבים העיקריים שדרושים כדי להצליח ללמוד בזמן הצבא הם סקרנות ומוטיבציה ללמוד - עם השאר מסתדרים בסופו של דבר. למי שבאמת מתעניין בלימודים בזמן הצבא, אני ממליץ בלב שלם לנסות לעשות קורס או שניים באוניברסיטה הפתוחה. זה גם לא חייב להיות לתואר! אני התחלתי, כאמור, רק בשביל ההעשרה, ויש לי חברים שמשלימים אפיקי מעבר בזמן הצבא, כדי שיתחילו את הלימודים באזרחות משנה ב'.

הבחירה באוניברסיטה הפתוחה הייתה הטובה ביותר עבורי ללימודים בזמן הצבא, ואני בספק אם הייתי מצליח כך במוסד אקדמי אחר. דווקא בפתוחה, כשכל כך הרבה מהתקשורת בה היא דרך מסך, מייל או טלפון, קיבלתי פעם אחר פעם מענה אנושי במוקדי השירות ועזרה אנושית מהמנחים השונים.

בדיעבד, אני יכול לומר שהבחירה הזו לא רק השתלמה לי מבחינה אקדמית, אלא גם תרמה לי בחוויה הצבאית; איפה שיכולתי בקלות להיקלע למונוטוניות של השגרה היום-יומית כג'ובניק שגרתי, הייתה לי מסגרת שנייה, שנתנה לי לא רק העשרה ועניין, אלא גם התפתחות אישית ומחשבתית. אפילו היו נקודות שבהן הידע האקדמי עזר לי בתפקיד עצמו.

 
 

אולי יעניין אותך גם:

לימודים במהלך השירות הצבאי

לימודים במהלך השירות הצבאי

כך מאפשרת האוניברסיטה הפתוחה לחיילים וחיילות ללמוד תוך כדי השירות

איך בוחרים מה ללמוד?

איך בוחרים מה ללמוד?

5 טיפים שיעזרו לכם להחליט מה ללמוד לתואר הראשון

למדריך המלגות

מדריך המלגות

כך תמצאו את עצמכם בתוך אלפי המלגות המוצעות לסטודנטים מדי שנה