מה זה הנדסת תעשייה וניהול ולמי זה מתאים?

וגם: אפיקי הקידום המחכים למהנדסי תעשייה וניהול בשוק העבודה ואיך הם משנים את הפרקטיקה מבפנים

התמורות שחלו בתעשייה ובשוק העבודה הציפו את הצורך במענה טכנולוגי ואנושי, שישלב פתרון בעיות מערכתיות עם שימת דגש על תחום ההנדסה והתפעול. וכך נולד המקצוע הנדסת תעשייה וניהול.

מהנדסי תעשייה וניהול משתמשים בכלים מדעיים כדי לפתור בעיות שונות בארגון, תוך שימוש בידע מתחומים שונים ביניהם: חקר-ביצועים, סימולציה, מדעי המחשב, סטטיסטיקה, כלכלה, ניהול, חקר עבודה, ותחומים נוספים.

ד"ר דיאמנטה בנסון-קרעי, ראש תחום הנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטה הפתוחה מסבירה מה זה הנדסת תעשייה וניהול ומתארת את חשיבות התחום: "כיום, יש שימוש רב במידע המצטבר בארגון כדי לייעל את התהליכים השונים. אנו עדים לתדירות גבוהה יותר של שימוש בכלים מתחום מדעי-הנתונים (Data Science). הסטודנטים הלומדים הנדסת תעשייה וניהול זוכים לבסיס מתמטי וסטטיסטי איתן ולומדים קורסים במגוון רחב של תחומים העוזרים להם לנתח את המידע בצורה מדעית במטרה לשפר את תפקוד הארגון.”

איך משתלבים מהנדסי תעשייה וניהול בתעשייה?

בשנים האחרונות ארגונים רבים מכירים בחשיבות של המשאב הבסיסי של החברה – העובד. מהנדסי תעשייה וניהול מטפלים במגוון תהליכים תוך שימת העובד בבסיס המודל. לכן, תהליך הייצור נמדד לא רק במונחים של תפוקה, אלא גם בהיבטים הקשורים לתנאים הפיזיים של העובד בזמן ביצוע המשימות השונות, לתהליכי ההנעה ולבעיות חוצות-ארגון נוספות.

"אנו רואים הרבה מאוד מהנדסי תעשייה וניהול שמגיעים תוך מספר שנים לעתודה ניהולית בארגונים, אחרי שצברו ניסיון בניהול פרויקטים, ניהול קווי ייצור, ארגון ושיטות, ניתוח מערכות מידע ותחומים נוספים", מספרת ד"ר בנסון-קרעי על ההתפתחות בתחום. "העובדה כי הם בעלי ראייה מערכתית ומסוגלים לאסוף נתונים שונים, להשתמש בכלים מדעיים ולנתחם בצורה מדעית לצד הבנת המודלים השונים הרלוונטיים לארגון ולניהולו, הופכים אותם גם למנהלים טובים יותר”.

"התלמידים שלנו יכולים ללמוד כמעט את כל הקורסים מהבית באמצעות ספרי הלימוד הייחודיים לאוניברסיטה הפתוחה, בשילוב הוראה בממשקים דיגיטליים מתקדמים. הגמישות הרבה מאפשרת להם לסיים את התואר בתוך מספר שנים בהתאם לבחירה של מספר הקורסים שנלמד בכל סמסטר, כולל סמסטר קיץ", מסבירה ד"ר בנסון-קרעי.

עוד היא מוסיפה, כי "כל תואר בהנדסה B.Sc., וכך גם תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול, כולל 160 נקודות זכות אקדמיות (בהשוואה ל-120 בתואר ראשון שאינו תואר הנדסי) הנפרשות על פני מגוון תחומים שנועדו להכין את הבוגר לעסוק במגוון רחב של תפקידים אפשריים".

"בסיום התואר, שמונה נקודות הזכות האחרונות הן במסגרת פרויקט גמר הנדסי בליווי מנחה אישי, שבו הסטודנטים משתמשים בארגז הכלים שרכשו במהלך הלימודים ומיישמים את הידע שרכשו במטרה לפתור בעיות, לאפיין ולשפר תהליכים בארגון אמתי".

מה לומדים בהנדסת תעשייה וניהול?

בלימודי הנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטה הפתוחה, הסטודנט יכול לבחור בין שני מסלולי התמחות:
• תפעול וייצור
• מערכות מידע
כל אחד מהמסלולים כולל מקבץ קורסים ייעודי, המכשיר את הסטודנט לעבוד בסביבות שונות בתוך הארגון. התמחות במערכות מידע מתאימה יותר לסטודנטים בעלי נטייה למקצועות המחשבים ותכנות. 

למי מתאים ללמוד את התחום?

 "הייחוד של האוניברסיטה הפתוחה הוא העובדה שהיא פתוחה לכולם ללא תנאי קבלה. כיוון שהתואר כולל ברובו קורסים כמותיים בתחומי המתמטיקה, מדעי המחשב, סטטיסטיקה, כלכלה ופיזיקה, סיכויי ההצלחה טובים יותר למי שנוטה למקצועות הריאליים".

אילו אפשרויות נפתחות בפני הסטודנטים לאחר סיום התואר?

"הבוגרים שלנו יכולים לעבוד כמעט בכל ארגון, במפעל תעשייתי, בארגון כלכלי, במוסד רפואי או בגוף נותן שירותים, הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי. כיום, יש פתיחות והבנה לחשיבות העסקה של מהנדס המבין את כלל התהליכים בארגון ויש לו ראייה רחבה ויכולת ניתוח חוצת-ארגון. חלק מהחברות מעסיקות מהנדסי תעשייה וניהול כמנהלי מערכות מידע והם עוסקים בפן הניהולי של תחום זה. הבוגרים שלנו משתלבים במגוון רחב של ארגונים כגון חברות תקשורת, חברות בתחום התעשייה הביטחונית, בנקים, חברות ייעוץ ועוד. חלקם בוחרים להמשיך באקדמיה לתארים מתקדמים".


עכשיו, כשהבנתם מה זה הנדסת תעשייה וניהול, מעוניינים להצטרף אלינו? השאירו פרטים ויועץ אקדמי יסייע לכם.

הכירו את שמעון אלבז, בוגר האוניברסיטה הפתוחה

שמעון אלבז, בוגר האוניברסיטה הפתוחה

"הלימודים נותנים כלים להתפתחות מקצועית"

אולי יעניין אתכם גם:

איך בוחרים תואר ראשון?

איך בוחרים תואר אקדמי שמתאים לכם?

כדי להקל במעט על הלבטים הרבים, מנהלת מחלקת הייעוץ שלנו כתבה כמה טיפים שימושיים

קראו את סיפורי הבוגרים

"הדלתות נפתחו בפניי"

איך ייתכן שבזמן שהמשק נכנס למיתון, בוגרי תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול דווקא התקדמו בקריירה?

רוצה לעבוד בניהול פרויקטים?

רוצה לעבוד בניהול פרויקטים?

ביקשנו מאלפיר קריצלר, מנהל פרויקטים בהייטק, שיעשה לנו סדר