שומר הסף | תום פורת

אוצרת: כרמית בלומנזון

לשוטט, להכיר, לראות, להתבונן, להאזין, לצלם, לפרק, להפריד, לפצל, לקטוע, לחבר, לצרף, לקשור, להוסיף, להרכיב.

תום פורת מתחיל תהליך יצירה בצילום ובלקיחת דגימות סאונד מהמקום שבו הוא מתכוון להציג תערוכה. הוא שוהה במקום, חש אותו, מנציח רסיסי מבטים וזוויות ראייה מיוחדות כמו גם שגרתיות וחוקר את האלמנטים האדריכליים שלו באמצעות צילום. החומרים שנאספו הם אבני הבניין של תהליך היצירה, והתגבשותה היא מעשה קולאז'יסטי עמלני הנעשה באמצעים דיגיטליים. כך נוצרת חוויה מרובדת האורגת יחדיו את החלל הפיזי ואת האסוציאציות הנלוות לו עד ליצירת תוצאה המערערת את המובן מאליו, המוכר והידוע. מה שמתהווה הוא הלך רוח, מהלך נפשי אסוציאטיבי.

סדרת עבודות הווידיאו המוצגת בתערוכה, שנוצרה לאחר מחקר מעמיק של גלריית האוניברסיטה הפתוחה והקמפוס כולו, נפרשת על פני קיר הבטון של הגלריה ומורכבת מדימויים המתחברים זה לזה ויוצרים מערך מורכב וחידתי. מערך זה נדמה כמסע בין גלקסיות, עולמות, מרחבים וגם מצבי תודעה אחרים. הוא מפגיש את החלל הפיזי, האדריכלי, עם החלל הדמיוני והפואטי, הכולל שכבות של מבטים, אסוציאציות וזיכרונות אישיים ואוניברסליים. חוויית המסע שהיצירה מציעה מעוררת תחושת היקסמות אבל גם בלבול ומבוכה, הנובעים מהסתכלות מבעד לאסתטיקה האדריכלית לעבר ההרכב האנושי והחברתי הרוחש סביב.

סדרת עבודות נוספת תוצג בגלריית העמודים על עשרה מסכים הממוקמים בנישות שבין העמודים. עבודות אלו הן מעין ארכיון דימויים המבוסס על אינדקס של קולאז'ים דיגיטליים החוקרים נקודות מבט שונות, מדומות וממשיות. פרטים בודדים שתועדו בחלל עצמו, כמו: ידית, עמוד, מנורה וגרם מדרגות, שוכפלו או צורפו לפרטים אחרים, כך שנוצרו אובייקטים חדשים שחלקם מובחנים וברורים וחלקם דמיוניים ולא מזוהים.

המונח "שומר סף" הוא כינוי לשומר הניצב בפתח, על הגבול שבין מרחבים. שומר הסף של פורת מבקש לפתוח מרחב סיפי העוסק ברעיונות השיטוט, השינוי, החיפוש, המשיכה ללא ידוע ולמפתיע, שמתקיימות בו גם הבלחות סוריאליסטיות ואפלות.

פורת יודע היטב להשתמש במגוון האמצעים הדיגיטליים העומדים לרשותו כדי לייצר מניפולציות המעצימות את המשיכה הטמונה ביצירת אמנות. הוא מזמין את הצופים למסע בעיניים פקוחות, בהנאה וללא מעצורים, לרחף עימו על כנפי הדמיון והעיבוד הדיגיטלי.

לצפייה בפרטים מתוך העבודות לחצו כאן, כאן וכאן.

*** התערוכה תהיה סגורה בתאריכים 14-15.1.2024 ***

 

 

תום פורת שומק הסף

תמונות מהתערוכה

שומר הסף

תום פורת שומר הסף

הזמנה לפתיחת התערוכה

יולי 2023

תום פורת

קטלוג התערוכה

נובמבר 2023

 

 

תערוכות קודמות

לעמוד התערוכה

חדר ירוק 2023

לוקייה אלוואנו, נציגת יווון לביאנלה בונציה, בתערוכת עבודות מציאות מדומה

לעמוד התערוכה

דקת מסך: חלום שני 2021

עבודות וידאו

מלאכי פרא

מלאכי פרא 2020

מלאכי פרא 2020

מקום / אל-מקום 2020

מקום / אל-מקום 2020

רונן שהרבני פוגש את מיכה אולמן