בשנים האחרונות יותר ויותר מוסמכים ומוסמכות של תוכניות הלימודים לפסיכולוגיה חברתית משתלבים במחקר ויעוץ חברתי יישומי מחוץ לאקדמיה. פסיכולוגים חברתיים הבוחרים בתחום זה עוסקים ביישום תובנות פסיכולוגיות והתנהגותיות בשטח. לדוגמה: אפיון מוצר, שינוי מדיניות ואימפקט חברתי, מחקר חוויית משתמש, פסיכומטריקה, data science ועוד. במסגרת מחקרם, הם נותנים מענה לצורך ההולך וגובר של חברות ושל ארגונים במגזר הפרטי, העסקי והציבורי באנשי ונשות מקצוע עם ידע פסיכולוגי חברתי נרחב ומעמיק, ידע בניתוח נתונים, הבנה בשיטות מחקר וחשיבה ביקורתית.

תחום המחקר והייעוץ החברתי-יישומי קודם רבות בשנים האחרונות על ידי "קהילת פסיכולוגיה חברתית בעולם האמיתי". למתעניינים כדאי לבקר בדף הפייסבוק של הקהילה.

ראו דוגמאות לחברות שונות ומגוונות המעסיקות חוקרים ויועצים חברתיים יישומיים:

  • Medisafe - מדיסייף פיתחה פלטפורמה דיגיטלית שמלווה אנשים הנוטלים תרופות באופן קבוע ומסייעת להם להתמיד בטיפול, בין היתר באמצעות התערבויות שמבוססות על תובנות פסיכולוגיות.
  • לוגיפס אבחון פסיכוטכני אונליין - מספקת שירותי אבחון אונליין (מבחני יושרה, אישיות וכישורים) ומלווה ארגונים בתהליכי מיון וראיונות.
  • Q Behavioral Thinking - ייעוץ לארגונים ולצוותים בפתרון בעיות אסטרטגיות, בגישה אינטרדיסציפלינרית ובהתבסס על מגוון מתודות של מחקר התנהגותי ואיסוף נתונים.
  • Taboola - ניהול שירותי פרסום, ומחלקת news העוסקת בבנייה של מסך נעילה משולב תוכן ואפליקציית חדשות שנמצאות בתהליכי בנייה.
  • ERI - מקדמת אימפקט חברתי באמצעות מחקר מתקדם לצרכים הפרקטיים ביותר של עשייה חברתית.
  • כללית חדשנות - ערך החדשנות של קופת חולים כללית מקדם מהלכים משמעותיים בעולמות הרפואה היוזמת, מנבאת ומותאמת אישית. ייחודיותו מתבטאת בשילוב המובנה בין מסדי הנתונים הייחודיים בהיקפם ואיכותם לבין הידע והניסיון הקליני המצטבר של קופת החולים. שילוב זה מאפשר הפקת תובנות על כלל הרצף הטיפולי, בבית החולים ובקהילה, פיתוח פתרונות בראייה הוליסטית של המטופל, והבנה רחבה של מכלול גורמים המשפיעים על התנהגותו הבריאותית, אורח חיים ותחלואה.
  • החברה למתנסים - ייעוד הארגון הוא בניית קהילות מקומיות וקידום תוכניות לחיבור קהילתי משמעותי, דרך פיתוח וניהול מסגרות מתקדמות של חינוך משלים, למידה ומתן מענה שוויוני לכל האוכלוסיות.
  • עדליא - חברה המתמחה בייעוץ מעשי וערכי להנעת תהליכי שינוי במגזר העסקי, הציבורי והרביעי המשותף.
  • אקורד - ארגון אקדמי חברתי החותר לפיתוח והנגשה של מידע בפסיכולוגיה חברתית למען קידום יחסים שיוויוניים, סובלניים ומכבדים בין קבוצות חברתיות ואתניות שונות בחברה הישראלית, ובינה לבין חברות שכנות. 

מומלץ לעשות חיפוש בדף הפייסבוק של קהילת פסיכולוגיה חברתית בעולם האמיתי על כל אחת מהחברות הללו ולהתרשם מהמידע על הפרקטיקום והתעסוקה בכל אחת ואחת מהן. אלו רק חברות לדוגמה. קיימות חברות רבות אחרות המעסיקות חוקרים ויועצים חברתיים יישומיים.

מתעניינים.ות בתחום?

התוכנית לתואר שני בפסיכולוגיה חברתית באוניברסיטה הפתוחה מציידת את מוסמכיה בשילוב ייחודי של בסיס תיאורטי נרחב בפסיכולוגיה חברתית ושל חשיבה פסיכולוגית מעמיקה לצד יכולות מצוינות לניתוח נתונים. בכך היא מכשירה אותם למגוון של עיסוקים בשדה של מחקר ויעוץ חברתי יישומי.

למעוניינים במיקוד במחקר ויעוץ חברתי יישומי אנו ממליצים לקחת את הקורסים הבאים:

מבוא לניתוח נתוני עתק (14327)

ניתוח נתוני עתק בפסיכולוגיה: מחקר ויישום (14328)

פיתוח ארגוני: תיאוריות וכלים להתערבות אפקטיבית (14330)

אבחון ארגוני: תיאוריה ויישום (14321)

קידום שינוי בראי הגישה הפסיכולוגית (14322)

קורס בחירה מחוץ לתכנית: מחקר איכותני בחינוך (14031)

בסימן שאלה: תאוריה ויישום בפיתוח שאלונים (14315)

עמדות ושכנוע (בקרוב)​​